Yükleniyor...
index

Evde French press’te kahve demlemek kafe standartlarında kahve içmenin kaliteli ve ekonomik yollarından birisidir.

Özellikle sıcak havalarda evde buzlu kahve yapmaya alışmak güzel bir “life hack” olabilir.

Anisah’ın buzlu kahve tarifleri serisinde bu hafta sizlerle ev yapımı “iced French press kahve” rehberimizi paylaşıyoruz.

French Press’te Iced Buzlu Kahve İçin Neler Gerekli? 

   1. French press
   2. Kahve çekirdeği veya French press’e uygun öğütülmüş filtre kahve
   3. Sıcak su
   4. Buz küpleri

French Press Kullanarak Evde Buzlu Kahve Nasıl Yapılır? 

French press’te kahve yapmanın en yaygın formülü 1:16 kahve-su oranını takip etmektir. Yani her 1 birim öğütülmüş kahve için 16 birim su kullanmaktır.

Ancak French press’te buzlu kahve yaparken 1:16 yerine 1:10 kahve-su oranı kullanılır. Çünkü 1:16 formülü buzlu kahveyi oldukça sulu yapmaktadır. Nitekim buz küplerine eklenen sıcak kahve, buzları hızla eritip seyreltmekte ve ortaya karakteristik özelliklerini kaybetmiş sulu bir kahve çıkacaktır. Bu yüzden French press buzlu kahve yapmanın ilk adımı doğru kahve-su oranını uygulamaktır.

Adım 1) Her 1 birim kahve için 10 birim su kullanın 

İlk iş olarak French press iced kahve için 1:10 kahve-su oranını uygulamaya başlayın. Biz bu tarifte tek kişilik French press iced kahveyi anlattığımız için 15 gram kahve kullandık. Bu bağlamda siz de 15 gram filtre kahve ile başlayabilirsiniz.

Yani bu adımda 15 gram kahve ve 150 ml su hazırlayabilirsiniz. Ne kadar buz küpü kullanacağınız ise sizin damak zevkinize bağlı olarak değişecektir. Ancak biz 90 gramı aşmayacak kadar buz küpü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Adım 2) French press’inizi ılıştırın 

15 gram filtre kahve çekirdeklerini French press için öğüttükten sonra (veya öğütülmüş filtre kahvenizden 15 gram ayırdıktan sonra) French press’inizi sıcak su kullanarak ılıştırın. Ardından ön ısıtma için kullandığınız suyu lavaboya dökün.

Adım 3) 15 gram kahve ve 150 ml sıcak suyu French press’e dökün 

French press’inize önce öğütülmüş 15 gram kahveyi sonra da 150 ml sıcak suyu dökün. Bu esnada bütün kahve telvelerinin ıslandığından emin olun.

Adım 4) Buzlu kahvenizin sulanmasını önlemek için yaklaşık 10 dakika bekleyin 

French press iced kahvenizin sulanmasını önlemek ve kahvenin karakteristik aromalarını korumak için 4 dakika kadar bekleyin. Ardından French press’in üzerinde oluşan kahve tabakasını bir kaşıkla karıştırarak kırın. Sonrasında French press’in pistonunu takarak 6 dakika daha bekleyin.

İlk olarak 4 dakika bekleyin. Ardından mixture’un üzerinde oluşan crust’ı bir kaşıkla gently karıştırarak kırın. Son olarak plunger’ı takın ve 5-6 dakika daha bekleyin.

Adım 5) Buz ekleyin 

French press pistonunu kahve yüzeyinin tam üzerine gelene kadar bastırın. (Pistonu sonuna kadar bastırırsanız French press kahvenizi içerken ağzınıza bolca istenmeyen kahve tortuları gelecektir. Bu yüzden pistonu sonuna kadar bastırmayın.)

Ardından bardağınıza 90 gramı geçmeyecek şekilde buz küplerini ekleyin. Sonrasında French press kahveyi içi buz dolu kupanızın üzerine ekleyin ve kahvenizin soğuması için 2 dakika bekleyin.

Evde kafe standartlarında French press buzlu kahve yapmak bu kadar basit. Afiyet olsun!

French press iced kahveye süt ve şeker eklenebilir mi? 

Evet buzlu French press kahvenize süt veya şeker ekleyebilirsiniz. Süt eklemek isterseniz buzlu kahveniz hazır olduğunda üzerine ilave edebilirsiniz. Şekeri ise karıştırmakta zorlanmamak için kahveniz henüz sıcakken ekleyebilirsiniz.

French press buzlu kahvenin tadı iced latte’ye benzer mi? 

Hayır benzemez. Çünkü latte, espresso temelli yani basınçla yapılan bir kahvedir. Bu yüzden iced latte’nin tadı buzlu French press’ten daha farklıdır.

Iced French press kahvede ne tür çekirdek kullanmalıyım? 

French press’te demleme yaparken medium roast (orta kavrum) filtre kahve çekirdekleri tercih edebilirsiniz. Çekirdeklerinizi ise French press’e uygun şekilde öğütmeli veya sipariş ederken markanızdan French press için uygun öğütüm talep etmelisiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please note, comments must be approved before they are published