Yükleniyor...
index

İri öğütülmüş kahvelerin 12-24 saatlik zaman aralığında demlenmesiyle elde edilen kahveye cold brew, yani soğuk demleme kahve denir.

Öte yandan cold brew kahve, son 10 yılda tüm dünyada en revaçta olan kahvelerin başında gelmektedir. Cold brew’in dünyanın her yerinde bu kadar popüler olmasının bazı özel sebepleri vardır.

Cold brew kahve düşük asiditeye sahiptir. Aç karnına içseniz dahi midenize diğer kahveler kadar dokunmaz, bağırsak hareketlerinizi hızlandırmaz ve midenize doymuşluk hissi vermez. En smooth (pürüzsüz) kahvelerden birisidir.

En önemli özelliklerinden birisi de cold brew’in herhangi bir pahalı kahve ekipmanı olmadan kolaylıkla hazırlanabilmesidir. Örneğin ucuz bir French press veya basit bir reçel/salça kavanozuyla cold brew yapabilirsiniz.

Anisah’ın ekipman gerektirmeyen ev yapımı kahve tarifleri serisinde bu hafta reçel kavanozu kullanarak nasıl cold brew yapılacağını anlatacağız.

Evde cold brew yapmak için hazırlık aşamaları 

 

1-) Demleme boyutunuza uygun bir kavanoz bulun 

Evinizde muhakkak marmelat veya salça gibi şeyler için uygun bir kapaklı kavanoz vardır. Cold brew kahvenize uygun büyüklükte bir kavanoz seçin.

2-) Tortuları önlemek için bir filtre veya bez bulun 

Cold brew kahvenin en cazibeli yönlerinden birisi pürüzsüz bir içime sahip olmasıdır. Eğer cold brew’inizi demledikten sonra süzmezseniz ağzınıza kahve tortuları gelecektir. Bu yüzden bir kağıt filtre veya süzme yoğurdu için kullanılan bezlerden temin etmelisiniz.

3-) Kahve çekirdeklerinizi cold brew için öğütün veya iri öğütülmüş kahve sipariş edin 

Cold brew kahve, iri (kalın) öğütülmüş kahve çekirdekleriyle demlenmektedir. Bu yüzden çekirdeklerinizi iri şekilde öğütmelisiniz. Veya kahve siparişi esnasında çekirdeklerinizin cold brew’e uygun şekilde öğütülerek gönderilmesini talep etmelisiniz.

Evde basit bir kavanozla nasıl cold brew nasıl yapılır? 

Evde kavanozla cold brew yapmak için tek yapmanız gereken şey aslında iri öğütülmüş kahveyi suyla birleştirdikten sonra demlenmesi beklemek ve süzmektir.

Adım 1) Cold brew için kahve-su oranını ayarlayın

Cold brew tarifindeki ilk aşama kahve-su oranını ayarlamaktır. Cold brew kahve genellik 1:8 kahve-su oranında yapılır. Yani her bir birim kahveye 8 katı kadar su eklenir. Örneğin cold brew’i 50 gram kahve ile demleyecekseniz 400 miligram su kullanmalısınız.

Adım 2) Kahve çekirdeklerini iri şekilde öğütün

Cold brew kahvede iri öğütülmüş çekirdekler kullanılır. Bir önceki aşamada belirlediğiniz kahve-su oranına göre kahvenizi tartarak öğütmelisiniz. Örneğin kavanozunuz 400 mL su alıyorsa 50 gram kahve çekirdeğini irice öğütmelisiniz. Veya cold brew’e uygun öğütülmüş kahvenizden 50 gram ayırmalısınız.

Adım 3) Belirlediğiniz orana göre suyu ayarlayın 

Kahve-su oranındaki formülünüze göre oda sıcaklığındaki suyu ayırın. Öğütülmüş kahveniz kaç gramsa onun 8 katı kadar su ayırmalısınız.

Adım 4) Kahveyi suyla buluşturun ve karıştırın 

Reçel kavanozuna kahveyi ve suyu ekleyerek tüm kahve tortularının ıslandığından emin olana kadar karıştırın.

Adım 5) Kavanozdaki cold brew’i 12-24 saat boyunca demlemeye bırakın

Cold brew kahvenizin çok sert olmasını istiyorsanız 24 saat hafif olmasını istiyorsanız 12 saat boyunca kavanozda demlenmesini bekleyin. Demlenme süresi uzadıkça kahvenin sertlik düzeyi artacaktır. Eğer kafelerde içilen cold brew’e yakın bir tat istiyorsanız 16 saatlik demleme süresi tercih edebilirsiniz.

Adım 6) Demlenmiş cold brew’i süzün

12-24 saat boyunca kavanozda demlenen cold brew kahvenizi süzün. Süzme işlemini filtre kahve kağıdı ile veya peynir/yoğurt bezleri kullanarak yapabilirsiniz.

Süzme işlemi bittikten sonra elinizde olan içecek cold brew kahve değil, cold brew kahve konsantresi olacaktır. Bu yüzden süzdüğünüz kahveyi normal cold brew haline getirmek için konsantrenin üzerine soğuk su ekleyerek seyreltmelisiniz. Bu seyreltme işlemini damak tadınıza göre belirleyebilirsiniz. (seyreltme işleminde tipik olarak bir birim konsantre için bir birim su kullanılır.)

Evde pahalı ekipmanlara gerek duymadan kafe standartlarında cold brew hazırlamak bu kadar basit. 

Afiyet olsun!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please note, comments must be approved before they are published