Yükleniyor...
index

Kafeinsiz (decaf) kahvelere olan ilgi tüm dünyada artmaya devam etmektedir. Decaf kahveye olan ilgilinin artmasının en önemli sebepleri arasında insanların kafeinin yan etkilerinden kurtulma arzuları vardır.

Öte yandan decaf kahvenin artan popülaritesi sonucunda çeşitli kahvelerin kafeinsiz versiyonları çıkmıştır. Kafeinsiz cold brew'den Americano'ya, latte'den flat white'a, Türk kahvesinden French press'e kadar hemen her demleme metoduna uygun decaf kahve öğütülebilmektedir.

Anisah'ın bu tarifinde "evde decaf Türk kahvesi nasıl yapılır?" sorusunu yanıtlayacağız.

Kafeinsiz (decaf) Türk kahvesi nedir?

decaf kafeinsiz turk kahvesi tarifi

Decaffeination (kafeinsizleştirme) işlemi sonucunda kafein oranı en az %99.7 oranında yok edilen kahveye kafeinsiz (decaf) kahve denir.

Kafeinsiz kahve çekirdeklerinin olabilecek en ince şekilde öğütülmesiyle elde edilen kahveye ise kafeinsiz (decaf) Türk kahvesi denir.

Bir fincan Türk kahvesinde tipik olarak 50-90 mg kafein varken; kafeinsiz Türk kahvesinde ise sadece birkaç mg kafein vardır.

Decaf (kafeinsiz) Türk kahvesi kimler için uygun?

Kafeinsiz kahvelerin tüm dünyada yaygınlaşmasının ardında çoğu sağlık temelli bazı sebepler vardır. Bu sebepler ise kafeinin yan etkileri etrafında toplanmıştır. Kafeinin en yaygın yan etkileri arasında uykusuzluk, titreme hastalığı, anksiyete ve stres, kalp çarpıntısı ve sindirim sorunları vardır. Ayrıca emziren annelerin ve hamile kadınlar günlük kafein alımını sınırlandırılması tavsiye edilmektedir.

Decaf kahveler, kafeinin bu olumsuz yan etkilerinden kurtulmak isteyen milyonlarca insanın imdadına koşmuştur. Çünkü kafeinsiz kahveler; en az %99.7 oranında kafeinsizleştirilmişlerdir.

Decaf Türk kahvesi dahil olmak üzere kafeinsiz kahvelerin tümü bu yönüyle birçok insana hitap etmektedir:

 1. Kafein hassasiyeti olanlar
 2. Kafein titremesi hastalığı olanlar
 3. Kafeinin olumsuz etkilerini azaltmak isteyen kalp ve tansiyon hastaları
 4. Kafein alınca anksiyete ve stres sorunu yaşayanlar
 5. Kafein alımını kısıtlaması gereken emziren anneler ve hamileler (doktor onayı dahilinde)
 6. Gece yarısında kahve içse bile hemen ardından hızlıca uyuyabilmek; yani kafein kaynaklı uyku sorunu yaşayanlar
 7. Kahve içince bağırsak hareketleri hızlanan; sindirim sorunu yaşayan ve midesi bozulanlar

  Kafeinsiz Türk kahvesi uyku kaçırır mı?

  Kahvenin uykuyu kaçırmasının müsebbibi kafeindir. Eğer vücudunuza kafein girmezse uykunuz kaçmaz. Decaf kahveler kafeinden en az %99.7 oranında arındırılmıştır. Bu yüzden kafeinsiz kahveler uykunuzu kaçırmaz.

  Evde kafeinsiz Türk kahvesi yapmak için neler gerekli?

  1. Cezve
  2. 6-8 gram arasında kafeinsiz (decaf) Türk kahvesi
  3. İsteğe bağlı olarak şeker
  4. 60-80 gram arasında su

   Adım adım kafeinsiz decaf Türk kahvesi tarifi

   Eğer cezve ve decaf kahveniz varsa evde kafeinsiz bol köpüklü Türk kahvesi yapmak yalnızca 3-4 dakikanızı alacaktır.

   kafeinsiz decaf turk kahvesi nasil yapilir

   Adım 1: 6-8 gram kafeinsiz Türk kahvesini 60-80 gram suyla buluşturun

   Türk kahvesi 1’e 10 kahve-su oranı ile hazırlanmaktadır. Yani her bir gram Türk kahvesi için 10 gram su kullanılmaktadır. Ne kadar kahve kullanılacağı konusunda evrensel bir kural yoktur ancak Türk kahvesi, ülkemizde genelde 6-8 gram kahve ile hazırlanmaktadır. 

   Bu bağlamda evde bol köpüklü Türk kahvesi yapmak için 6 gram Türk kahvesi kullanacaksanız 60 ml, 7 gram için 70 ml, 8 gram ise içinse 80 ml su kullanmalısınız. Biz bu tarifte 7 gram Türk kahvesi için 70 ml su kullanacağız.

   Eğer decaf Türk kahvenizi 2 kişilik yapacaksanız aynı formülü ikiyle çarpabilirsiniz. Yani 2 kişilik bol köpüklü geleneksel Türk kahvesi yapmak için 14 gram Türk kahvesine 140 ml su eklemelisiniz.

   Özet olarak evde bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın ilk adımı cezveye 7 gram kahve ve 70 ml su eklemektir.

   Not: Türk kahvenizi şekerli istiyorsanız cezveye bu aşamada şeker de eklemelisiniz.

   İkinci aşama: Cezvede suyla buluşan Türk kahvenizi karıştırın orta ateşte pişirin

   Ocağın altını yakmadan cezvede suyun içindeki Türk kahvesini ve varsa şekeri güzelce karıştırın. Ardından ocağın altını orta dereceye getirerek yakın ve bir daha karıştırmayın. Yaklaşık 2-3 dakika içerisinde Türk kahvesi köpüğünün yükselmeye başladığını fark edeceksiniz. Bu aşamada ocağın altını kapatın.

   Evde kafeinli veya kafeinsiz Türk kahvesi yapmak bu kadar basittir. Türk kahvenizi içmeye başlamadan önce bir yudum su içerek boğazınızı temizleyebilirsiniz. 

   Afiyet olsun!

   Yorum bırak

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

   Lütfen yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini unutmayın.