Yükleniyor...
index

Colombia Kahvesi

Kolombiya, Güney Amerika'daki en büyük ikinci kahve üreticisidir. Bunun yanı sıra, yalnız en iyi kahve çeşitleri Kolombiya’da yetiştirmektedir. Kolombiya kahvesi, genellikle dünyadaki en kaliteli kahve çeşitlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Bir kahvenin kalitesini belirleyen üç ana faktör vardır. Bunlardan ilki coğrafyası ve iklimi, ikincisi yetiştirilmesi ve hasat süreci, son olarak da kahvenin türüdür.

 Kolombiya kahve yetiştiriciliği için mükemmel bir coğrafyaya ve iklime sahiptir. Kahve, yılda en az 200 santimetre yağış alan yerlerde ve sıcaklığın asla donma noktasının altına düşmediği bölgelerde yetişir. Kolombiya'nın dağlık arazisi, tropikal konumu, yüksek yağış, doğru miktarda güneş ışığı ile kahve yetiştiriciliğinin merkezi konumundadır. Kolombiya'nın inanılmaz biyo çeşitliliği ve dost canlısı yerlileri ile kutsanmış olduğunu pek çok ziyaretçi tarafından dile getirilen bir gerçektir.

 Birinci sınıf kahve üretimi söz konusu olduğunda yetiştirme ve hasat süreci küçümsenemez. Kahve çekirdeği yetiştirme ve toplama yöntemleriniz özensiz veya kötü uygulanmışsa, mükemmel iklime ve araziye sahip olmak yeterli değildir. En iyi kahve dik yamaçlarda yetiştirilir, ideal olarak ağaçlarla ve bitkilerle çevrilidir. Bu, en çok ihtiyaç duyduğu doğal gölgeyi sağlar. Ayrıca çekirdeklerin güneş ışığından yanması engellenir.

 Hasat sürecinde ise kaliteli her bir kahve çekirdeği elle toplanır. Bu durum biraz göz korkutucu ve yorucu olabilir. Ancak Kolombiya'daki yaklaşık 600.000 kahve üreticisinin her biri, hasat sırasında Colombia kahvesi çekirdeklerinin her birini elle topluyor. Bu da iyi kahve çekirdeklerinin bardağınıza ulaşması anlamına gelir. Elbette çoğu çekirdek makine yardımıyla da toplanmaktadır. Fakat kahve çekirdekleri makineyle toplandığı zaman, ağaca ciddi zararlar vermektedir. Buna rağmen maliyeti çok düşürdüğü için, birçok kahve üreticisi tarafından tercih edilmektedir.

 Kolombiya, mükemmel arazisi ve iklimi sayesinde % 100 Arabica türü kahve üretmektedir. Arabica, yaygın olarak üstün kahve türü olarak kabul görmüştür. Daha tatlı ve daha hafif bir tada sahipken daha az miktarda kafein barındırır. Ayrıca daha güçlü asidik notalara sahiptir. Kısacası, Arabica, Robusta'dan daha lezzetli, daha zengin içeriklidir.

 

Kolombiya Kahvesinin Tarihi

 Kolombiya'daki ilk kahve fabrikası 1790 yılında açıldı. Fakat ülke ilk olarak yirminci yüzyılda ticari ölçekte kahve çekirdekleri yetiştirmeye başladı. İlk kahve mahsulleri Kolombiya'nın doğu kesiminde yetiştirildi. Poşetler ise Cucuta limanından ihraç edildi. İlk uluslararası sevkiyat 1835 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

 19. yüzyılın sonlarında dünya ekonomisi iyi ilerlerken, Kolombiya büyüme için bir fırsat kolluyordu. Kolombiyalı toprak sahipleri uluslararası pazarlardan yararlanmak istiyordu, böylece birçok farklı emtiayı ihraç etmeye başladı. O zamanlar tütün, deri ve canlı sığırlar başlıca pazarlardan bazılarıydı. Fakat bu üretimler yavaş yavaş duraksadı.

 Bin Gün Savaşı, çiftliklerini sürdürmeyi imkansız hale getirdiğinde büyük kahve üreticileri de etkilendi. Dönüşüm o zaman başladı. Küçük kahve üreticileri, Kolombiya kahve endüstrisinin gelişiminde liderlik yaptı. Şu anda bölgeye yayılmış 500.000'den fazla çiftlik bulunmaktadır. Kolombiya'da kahve üretiminin çevre üzerinde de büyük bir etkisi vardır. Toprak erozyonunu önlemeye yardımcı olur ve bölgede yaşayan benzersiz türleri korumaktadır. Kolombiya ekonomisi, küresel kahve fiyatlarının artmasıyla gelişmektedir. Ayrıca Colombia kahvesi sektöründeki çiftçiler bundan olabildiğince verimli bir şekilde yararlanmaktadır.

 Günümüzde Kolombiya Kahvesi

 Kolombiya kahvesi, Vietnam ve Brezilya kahvesinden sonra her yıl dünyanın en çok kahve üreten ülkedir. Kolombiya'dan her yıl 11 milyon torba kahve ihraç ediliyor. Kahvenizin standardını derecesine göre tanımlayabilirsiniz. Kolombiya kahve çekirdeklerinin kafein içeriği ve asitliği düşüktür."Supremo" en yüksek nottur ve onu "Ekstra" izler. Bu ikisi genellikle "Excelso" adı verilen bir sınıfta birleştirilir. Espresso oldukça popüler bir seçimdir. Hafif Kolombiya kahvesi tadı ve iyi fiyatı onu ideal bir seçenek haline getiriyor. Kahvenin hasat dönemi Eylül ve Aralık ayları içerisinde yapılır. Kolombiya Kahve Federasyonu 60 yılı aşkın deneyimiyle en başarılı kahve federasyonu olarak kabul edilmiştir.

 Kolombiya Kahvesinin Lezzet Tanımı

 Kolombiya kahvesinin lezzeti, bazı alt tonları ile güçlü bir karamel tatlılığına sahip olarak tanımlanır. Asitliği hoş ve yumuşaktır. Elbette koku, bir şeyin tadının büyük bir parçasıdır ve aroma, bir miktar kakao ile tatlandırılır. Çekirdekler dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu kişi bu nedenden dolayı tadını hafif bulmaktadır. Kaliteli bir kahve türü olmasından dolayı diğer kahve türlerine göre pahalıdır. Zaten genel olarak farklı karışımların içerisinde de temel olarak kullanılır. En iyi kahvelerden bazıları Kolombiya'nın güneyinden Narino denen bir bölgeden gelmektedir. Ayrıca Colombia kahvesinden bahsederken Antioquia-Bolivar bölgesine değinmemek olmaz.

Antioquia-Bolivar

Kolombiya’nın Antioquia bölgesi verimli toprakları ve ideal kahve yetiştirme ortamına rağmen uzun yıllar çeşitli yerel sebeplerden dolayı hak ettiği noktaya gelememişti. Daha sonraları yerel yönetimin destekleriyle günümüzde giderek artan bir popülarite yakalayıp yavaş yavaş hak ettiği noktaya gelmektedir. Şimdilerde Antioquia-Bolivar Colombia kahve çekirdeklerine her geçen gün artan talep sayesinde kalitesini dünyaya gösterme fırsatı bulmuştur. Artık dünyanın en özel kahve çekirdekleri arasında kabul görmektedir.

Ayrıca Colombia Filtre Kahve, Ülkemizde de en çok tercih edilen filtre kahveler arasında, Colombia Kahvesinin bu kadar çok tercih edilmesinin sebepi ise Colombia'nın çok çeşitli, farklı aromalara sahip kahvelerinin olmasıdır. Yani aynı şehirde bir tarlada yetiştirilmiş Colombia Kahvesi ile diğer başka bir tarlada üretilmiş Colombia Kahvesi arasında muazzam farkların olmasıdır. Bu nedenlede Colombia Filtre Kahve çeşitlerinin hepsi denemeye değer lezzetli kahvelerdir.

Demleme Önerisi

French Press’te leziz bir Kolombiya kahvesi yapmak için, taze çekilmiş ve öğütülmüş 22 g Anisah Kolombiya Filtre Kahveyi, French Press’e boşaltıyoruz. 360 ml, 95°C sıcaklıkta hazırladığımız suyun yarısını kahvenin üzerine 10-15 saniye arasında döküp, tahta bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Kalan suyu döküp yine karıştırdıktan sonra, French Press’in kapağını yerleştirip, süzgeci bastırmadan 2:00-2:30 dakika civarı demlemeye bırakıyoruz. Ardından süzgeci yavaşça aşağıya kadar ittirip fincana servis edebiliriz.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please note, comments must be approved before they are published